Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
15 maja 2024Trzydzieści lat Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Nowy sprzęt pozwala na podawanie wiązki promieniowania i skrócenie czasu naświetlań
Regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy, od lat jeden z najlepszych szpitali w kraju, pełni swoją misję od 30 lat. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Operze Novej.
Placówka została uruchomiona 26 marca 1994 r. Od tego czasu stale się rozwija, rozbudowując swój kompleks w Fordonie o kolejne potrzebne obiekty i inwestując w najnowocześniejsze technologie diagnostyczne i terapeutyczne.
– Nasi pacjenci są leczeni z uwzględnieniem najwyższych standardów i najnowocześniejszych metod. Zapewniamy kompleksową opiekę – wielospecjalistyczną diagnostykę, skojarzone leczenie oparte na współdziałaniu doświadczonego personelu medycznego, rehabilitację i wsparcie psychologiczne – podkreśla w wywiadzie udzielonym portalowi informacyjnemu samorządu województwa www.kujawsko-pomorskie.pl dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski, który podczas gali został odznaczony marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
CZYTAJ TAKŻE: Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem wykonać badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej?
– Profesjonalizm, troska o pacjenta, ofiarność. W całym województwie nie ma takiej sali, a nawet stadionu, który pomieściłby wszystkich wdzięcznych pacjentów centrum. W imieniu ich wszystkich dziękuję – mówił podczas gali wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że zarząd województwa traktuje potrzeby służby zdrowia z uwagą i troską. – Zespół szpitala tworzą stale doskonalący swoją wiedzę lekarze, dobrze wyszkolony personel wyższy i średni. I, co najważniejsze, ma ten zespół swojego lidera, świetnego menedżera, lekarza światowej klasy – dodał, zwracając się do prof. Janusza Kowalewskiego.
Nowoczesny medyczny akcelerator liniowy w Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Lecznica składa się obecnie z 10 oddziałów, 15 zakładów i 23 poradni specjalistycznych, posiada własny kompleks rehabilitacyjno-sportowy i hotel dla pacjentów. Kilka lat temu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uruchomiła filię we Włocławku. Obecnie zatrudnia 1 500 pracowników, w tym 10 profesorów, 6 doktorów habilitowanych i 113 osób z tytułem doktora, co sprawia, że jest też liczącym się ośrodkiem akademickim. 300 zatrudnionych tam pielęgniarek i położnych legitymuje się tytułem magistra pielęgniarstwa i uzyskaną w toku kształcenia podyplomowego specjalizacją.
CZYTAJ TAKŻE: W Bydgoszczy powstanie nowoczesne centrum diagnostyczne dla dzieci
Ostatnim nabytkiem CO jest najnowszej generacji aparatura do radioterapii nowotworów, pozwalająca na niezwykle precyzyjne podawanie wiązki promieniowania i wydatne skrócenie czasu naświetlań. Chodzi o nowoczesny medyczny akcelerator liniowy zintegrowany z urządzeniem wykorzystującym rezonans magnetyczny do obrazowania poddawanych naświetlaniu zmian nowotworowych (Linac-MR). To pierwsze takie urządzenie w kraju i czwarte w Europie. – Pozwoli jeszcze dokładniej zogniskować strumień promieniowania terapeutycznego w guzie, nawet wówczas, gdy będzie on zmieniał swój kształt oraz pozycję. Zawężenie obszaru napromieniania wyłącznie do guza umożliwia w uzasadnionych przypadkach podanie jednorazowo znacznie wyższej dawki promieniowania, co przełoży się na zauważalne skrócenie łącznego czasu radioterapii – wyjaśniał dr Janusz Winiecki, szef Zakładu Fizyki Medycznej CO.
14 maja uroczyście otwarta została pracownia radioterapii adaptacyjnej.
W gali jubileuszowej wzięli udział przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wojewoda Michał Sztybel.
Gala jubileuszowa Centrum Onkologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Gala jubileuszowa Centrum Onkologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP